X
تبلیغات
رایتل

اقامت در خودروی شخصی

شنبه 3 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 10:48 ب.ظ

برخی از گردشگران ایرانی که به گرجستان سفر میکنند، شبها در خودروی شخصی استراحت میکنند. این پدیده که گویا منحصر به هموطنان ما است توجه مردم بومی را بخود جلب کرده است.
در دفتر مشاور ایرانیان در خیابان روستاولی نشسته ام و دارم وبلاگ خودم را بروز میکنم که پنج جوان ایرانی ، همگی با هم وارد دفتر میشوند.
- آقا، تابلوی شما را بزبان فارسی در خیابان دیدیم. منزل اجاره ای برای چند روز سراغ دارید؟
- چه جور جایی میخواهید؟
- مهم نیست، فقط ارزون باشه.
آدرس یکی از ارزانترین محلهای اقامت در تفلیس را در اختیار این افراد قرار میدهم. ما بطور معمول در ازای هر آدرسی که برای مسافران پرینت میگیریم، مبلغی جزئی دریافت میکنیم اما در مورد این آقایان ترجیح دادم که از این مبلغ هم صرف نظر کنم. ساعتی بعد از طریق اسکایپ با مدیر این اقامتگاه صحبت میکنم و از او درباره پنج جوان ایرانی می پرسم، او میگوید که این افراد از محل او بازدید کردند ولی گفتند که بعلت گرانی نمی توانند در ان محل اقامت کنند! با خودم می گویم یعنی این افراد در کجا ممکن است اقامت داشته باشند. دست بر قضا این افراد را روز بعد قدمزنان در خیابان روستاولی دیدم. آنها پیشدستی کردند و بامن سلام وعلیک کردند، من هم از فرصت استفاده کردم و بعد از کمی شوخی کردن از آنها پرسیدم که شب گذشته را کجا سپری کردند. پاسخ برایم عجیب بود، توی ماشین خوابیدیم. دیگر دنبال این داستانها نرفتم که چطوری 5 نفری در یک خودرو استراحت کردند. ممکن است نوبتی، چون برخی از مسئولان در گرجستان میگویند که ایرانی ها و مردم یک ملیت دیگر تنها مردمی هستند که در ساعات پایانی شب هنوز در دیسکوها هستند.
روز گذشته به اتفاق یکی از آشنایان در شهر باتومی بودم. آقای تنگیز جاپاریدزه مدیر مرکز هنر باتومی Batumi Art Center با اتوموبیل خود نزد ما آمد. جاپاریدزه مردی است سالمند، فعال، باهوش، تحصیلکرده و البته در تضاد با منصبش بنظر من کاسب. جاپاریدزه برای من، آشنای همراهم و یکی از کارکنانم یک گشت از منطقه خلواچائوری Khelvachauri تا کبولتی Kobuleti برگزار کرد وبرخی از فرصتها و شرایط منطقه را معرفی کرد تا اطلاعات آن را در اختیار هموطنان قرار دهم. تنگیز در لابلای حرفهایش به نکته ای اشاره کرد که گویی حرفی مانده در گلویش بود: بسیاری از گردشگران ایرانی شبها در اتوموبیل میخوابند، یعنی هزینه اقامت در باتومی اینقدر گرونه؟ برای او توضیح دادم که در ایران کارگران و طبقات پایین اقتصادی جامعه نیز به سفرهای خارج از کشور میروند، در ضمن باتومی گرانتر از شهرهایی مانند آنتالیا یا استانبول است. باتومی مقصدی جدید برای گردشگران ایرانی از طبقات پایین جامعه است و آنها هنگام مواجه شدن با سطح هزینه ها و قیمتها در این شهر کوچک، متعجب میشوند.
سالها پیش از این وقتی در مورد کشور گرجستان در ایران صحبت میکردم، میزان آشنایی مردم با این کشور آنقدر اندک بود که بعضی ها می پرسیدند آیا زبان مردم گرجستان فارسی است . حالا شناخت مردم نسبت به این کشور بیشتر شده است، ولی بنظرم اطلاع رسانی ها کافی نبوده است.
فصل گرما است و لاقال مسئولان شهر باتومی اینطور فکر میکنند که گردشگران زیادی از ایران به این شهر مسافرت خواهند کرد. من امروز صبح شهر باتومی را ترک کردم و بنابراین اطلاعات بروزی در مورد این شهر در اختیار دارم. هنوز توصیه های سفر به باتومی که سال گذشته در مورد این شهر منتشر کردم، معتبر است و به گردشگران محترم توصیه میکنم که پیش از مسافرت مروری بر آن داشته باشند در ضمن از فعالان حوزه گردشگری هم خواهش میکنم اگاهی ها و تجربیات خود را در اختیار عموم قرار دهند تا هم گردشگران گرامی ایرانی دچار زحمت و مشکل نشوند و همه ما ایرانی ها هم بتوانیم مانند همیشه سربلند و سرافراز باقی بمالنیم.

نظرات (1)
یکشنبه 25 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 07:08 ب.ظ
ممنون از اطلاع رسانی شما
برای کار در گرجستان باید چه شرایطی داشته باشیم.؟
کار و زندگی میخوام اگه خوب باشه به اونجا مهاجرت کنم.
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد