X
تبلیغات
رایتل

گرجستان

ایرانیان در گرجستان

نظام اقتصادی گرجستان

آیا می دانید اکثر ایرانی هایی که به امید راه اندازی کسب و کار راهی گرجستان می شوند، بعد از مدت کوتاهی بساط کاسبی خود را جمع می کنند و به ایران باز می گردند؟  والبته هنگام بازگشت به ایران تمام یا بخش مهم سرمایه مالی خود را هم از دست داده اند.


من این مطلب را بر اساس تجربه  سالها کار با ایرانیان این کشور دارم بشما می گویم. متاسفانه کسانی که ورشکست می شوند یا سرمایه خود را از دست می دهند مایل نیستند معرفی شوند و بنابراین تنها کسانی که بطور مستقیم با این افراد در ارتباط هستند از موضوع مطلع می شوند. یک واقعیت دیگر هم اینست که لااقل من تا بحال ندیده ام که یک شهروند کشور ترکیه به گرجستان بیاید، کسب و کاری را شروع کند و  ورشکسته شود. اغلب ترکیه ای ها در کارشان موفق می شوند و پیشرفت می کنند و اگر پیشرفت نکنند، ورشکسته نخواهند شد.

پرسش اینست که به چه علت ایرانیان که این همه ادعای هوش و هنر و زرنگی دارند ، نمی توانند یک بقالی را نیز در گرجستان اداره کنند و دست از پا بلند تر به وطنشان باز می گردند؟ مثال بقالی را زدم چون همین امروز مطلع شدم شخصی که سوپر مارکت بسیار بزرگی را در یکی از بهترین نقاط تفلیس دایر کرده بود، بساط خود را بطور کامل جمع کرد. وگرنه از هر صنفی مثال در آستین دارم. همشهری شیرازی که فروشگاه لباس در مرجانشویلی دایر کرده بود در ایام نوروز به ملاقات من آمد و گفت کاسبیش بدجوری دارد زیان می دهد و بزودی مغازه را تعطیل خواهد کرد. یک رستوران ایرانی در خیابان واکه سراغ دارم که لااقل سه دست تابحال بین ایرانی ها چرخیده است. شخصی این محل را اجاره می کند و رستوران را راه می اندازد و چون کاسبیش نمی گردد، آن را به یک ایرانی دیگر واگذار می کند. یک هتل در منطقه ورا سراغ دارم که تا بحال لاقا سه دست بین ایرانی ها چرخیده است. گفتم هتل، واقن حوصله ندارم تعداد ایرانیانی که میدانم هتلی را اجاره کردند و بخاطر زیان مالی آن را پس دادند.در زمینه واردکنندگان کالا به گرجستان هم تا دلتان بخواهد ، آدم سراغ دارم که به ورشکستگی افتاد. از وارد کننده مواد غذایی تا لوازم و مصالح ساختمانی. باری این مثالهای سربسته را گفتم تا شما را متقاعد کنم که برای حرف خودم مستنداتی دارم.

حالا بر می گردم به همان سئوال اولیه که علت چیست. به نظر من پدیده ورشکستگی ایرانی ها بر می گردد به تفاوت بسیار زیاد نظام اقتصادی ایران با نظام اقتصادی گرجستان. اقتصاد گرجستان لیبرال و نظام آن برپایه بازار آزاد شکل گرفته است اما اقتصاد ایران بر پایه کنترل دولت و حکومت اداره می شود. ممکن است بگویید، خب این چه ربطی دارد که یکنفر در گرجستان رستوران بزند و ورشکسته شود. برای تشریح مسئله موضوع جدیدی را در این وبلاگ ایجاد کرده ام بنام بازار آزاد، در مقالاتی که  با این موضوع منتشر خواهم کرد، توضیح خواهم داد که تفاوت نظام اقتصادی ایران و گرجستان چطور باعث عدم موفقیت بسیاری از  ایرانیها در این کشور شده است.

تاریخ ارسال: چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 01:30 ق.ظ | نویسنده: جواد گلچین فر | چاپ مطلب 2 نظر