قوانین و مقررات جدید مهاجرت و ویزای گرجستان

دوشنبه 16 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 09:03 ب.ظ
از اول سپتامبر 2014 قانون جدید مهاجرت و ویزا در گرجستان به اجرا در می آید. بنابراین بزودی گرجستان بطور رسمی با سیاست لیبرال مهاجرتی خداحافظی می کند و متقاضیان ویزای گرجستان و اجازه اقامت در این کشور با مقررات جدیدی مواجه می شوند.

ویزای گرجستان
بر اساس قانون جدید ویزای گرجستان از طریق کنسولگری های این کشور در سراسر جهان صادر خواهد شد و صدور ویزا در مرزهای زمینی و فرودگاه تنها در شرایط خاص امکان پذیر خواهد بود. کنسوکل گری ها و دفاتر دیپلماتیک گرجستان در خارج از این کشور چهار نوع ویزا صادر خواهند کرد:
ویزای نوع A یا دیپلماتیک diplomatic: همانطور که از اسم آن پیداست مربوط به دیپلماتها و کارکنان رسمی سازمانها و هیئتهای بین المللی است.
ویزای نوع B یا خاص special : مربوط به افراد خانواده و نیز همراهان کسانی می شود که ویزای دیپلماتیک دارند.
ویزای نوع C یا معمولی ordinary : این ویزا مربوط به افراد معمولی می شود که به قصد گردشگری، دید و بازدید با دوستان یا خویشاوندان، انجام مذاکرات تجاری، زیارت، فعالیتهای ورزشی یا علمی و فرهنگی و غیره به گرجستان سفر می کنند.
ویزای نوع D یا مهاجرت immigration : کسانی که به قصد اداره کسب و کار یا انجام وظایف شغلی در بازار کار این کشور به گرجستان سفر می کنند، ویزای مهاجرت دریافت می کنند. ویزای مهاجرت طولانی مدت است و پیش شرط دریافت کارت اقامت گرجستان می باشد.
ویزای نوع T یا ترانزیت transit : از اسمش معلومه چه ویزایی است :)
از نظر مدت زمان نیز ویزاها به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شوند.
ویزای کوتاه مدت ممکن است یکبار ورود تا 30 روز اعتبار یا چند بار ورود تا 5 سال اعتبار باشد.دارنده ویزای کوتاه مدت در هر صورت در هر 180 روز بیش از 90 روز نمی تواند در گرجستان اقامت داشته باشد.بنابراین عبارت کوتاه مدت اشاره به مدت اقامت مجاز شما پس از ورود به گرجستان دارد وگرنه مدت اعتبار ویزا ممکن است چندان هم کوتاه مدت نباشد. دارنده ویزای کوتاه مدت حق درخواست کارت اقامت گرجستان را نیز ندارد. ویزای کوتاه مدت چند بار ورود برای کسانی ممکن است صادر شود که در یک سال گذشته لااقل یکبار ویزای گرجستان را دریافت کرده باشند. ویزای کوتاه مدت یکبار ورود حداکثر برای 30 روز صادر می شود و متقاضیان ویزای 90 روز باید ویزای چند بار ورود درخواست بدهند که پیش شرط آن گفته شد. بنابراین اگر برای نخستین بار است که به گرجستان سفر می کنید یا در یکسال گذشته ویزای گرجستان را بدست نیاورده اید اکنون می توانید ویزای 30 روزه یکبار ورود تقاضا بدهید.
ویزای مهاجرتی بلند مدت بصورت چند بار ورود صادر می شود و پیش شرط دریافت کارت اقامت گرجستان است.
مدت زمان انتظار برای ویزای کوتاه مدت 10 روز است که البته این دوره در شرایط خاص ممکن است تا 30 روز نیز طول بکشد. برای دریافت ویزای بلند مدت باید حدود 30 روز پس از درخواست و تحویل مدارک مورد نیاز منتظر بمانید.
در قانون جدید شخص باید بلافاصله بعد از اتمام دوره ویزا خاک گرجستان را ترک نماید در غیراینصورت مشمول پرداخت جریمه نقدی خواهد شد. در صورتی که مدت اقامت غیرقانونی کمتر از سه ماه باشد میزان جریمه نقدی 180 لاری و برای دوره های بیشتر 360 لاری تعیین شده است. اگر شخصی هنگام ترک گرجستان پول کافی برای پرداخت جریمه نداشته باشد با خروج او از کشور موافقت خواهد شد اما تا پیش از پرداخت جریمه ویزای جدیدی برای فرد صادر نخواهد شد.

مهاجرت به گرجستان
با اجرای قانون جدید دیگر ویزای گرجستان قابل تمدید نخواهد بود مگر ویزای دیپلماتیک و خاص. بنابراین متقاضیان مهاجرت به این کشور باید ابتدا از طریق کنسول گری های گرجستان در خارج از این کشور برای ویزای نوع D درخواست بدهند و سپس برای دریافت کارت اقامت اقدام کنند.
اجازه اقامت گرجستان به انواع اقامت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری ، خانوادگی و غیره تقسیم می شود. افرادی که در بازار کار گرجستان فعالیت دارند می توانند برای اقامت کاری در خواست بدهند. متقاضی ممکن است خود کسب و کاری را راه اندازی کرده باشد یا اینکه در استخدام دیگران باشد. اقامت سرمایه گذاری مربوط به کسانی است که لااقل 300 هزار لاری در کشور گرجستان سرمایه کذاری کنند. منظور از اقامت خانوادگی نیز اجازه اقامت بستگان درجه یک افراد مقیم در گرجستان است.
کسانی که قصد ادامه تحصیل دارند در صورتی که در یک مرکز آموزش متوسطه یا عالی مورد تائید وزارت علوم گرجستان تحصیل کنند، میتوانند در خواست اقامت تحصیلی کنند. برای این منظور متقاضی ابتدا باید ویزای D3 درخواست بدهد که یکی از انواع ویزای مهاجرتی یا نوع D محسوب می شود. دارندگان اقامت تحصیلی در گرجستان حق انجام کار و راه اندازی بیزنس را نیر دارند.
وقتی با اجازه اقامت شما موافقت می شود باید ظرف حدود یکماه کارت اقامت خود را بدست بیاورید. اگر به مدت طولانی برای گرفتن کارت اقامت اقدامی نکنید ممکن است اجازه اقامت باطل شود.
اگر تقاضای شما برای دریافت اجازه اقامت رد شود تا یکماه فرصت دارید که خاک گرجستان را ترک کنید.
اگر کسی از کشور گرجستان اخراج شود بمدت 2 تا 5 سال حق ورود به این کشور را نخواهد داشت.
افراد سرمایه گذار می توانند برای اقامت دائم گرجستان درخواست بدهند. این گروه باید بر اساس قانون سرمایه گذاری گرجستان Law of Georgia On the Investment Activity Promotion and Guarantees لااقل 300 هزار لاری در این کشور سرمایه گذاری کرده باشند. اجازه اقامت از طریق سرمایه گذاری تنها نوع اقامتی است که ممکن بدون داشتن ویزای نوع D یا مهاجرت صادر شود.
نکته ای که مایلم بر روی آن تاکید کنم این است که بر اساس قوانین جدید شخصی که با ویزای توریستی وارد گرجستان می شود دیگر به هیچ عنوان نمی تواند درخواست اقامت کاری داشته باشد. توجه داشته باشید که در قانون جدید اقامت کاری و اقامت سرمایه گذاری از هم تفکیک شده اند.

تبعات اقامت غیرقانونی در گرجستان
اگر شخصی بطور غیرقانونی در گرجستان زندگی کند، وزارت کشور گرجستان مسئول اسکان یا اخراج او می باشد. وزارت کشور یک مهلت 10 تا 30 روزه برای فرد تعیین می کند که داوطلبانه این کشور را ترک کند در غیر اینصورت تا تعیین تکلیف و تصمیم گیری از سوی وزارت کشور او در اقامتگاه ویژه ای اسکان داده خواهد شد. حداکثر دوره زمانی که فرد می تواند در اقامتگاه ویژه زندگی کند سه ماه خواهد بود. در مورد این افراد اخراج از طریق رای دادگاه صورت خواهد گرفت. دادگاه در مدت حداکثر 60 روز رای را صادر خواهد کرد و پس از صدور رای ، فرد خارجی 10 روز مهلت دارد که نسبت به آن اعتراض کند.

نتیجه گیری
قوانین و مقررات جدید گرجستان برای ویزا و مهاجرت مانند بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی است. اگر قصد مهاجرت به گرجستان را دارید باید ویزای مهاجرتی درخواست کنید و اگر گردشگر هستید ویزای معمولی. اگر شما شهروند کشوری هستید که برای مسافرت به گرجستان نیاز به ویزا دارید، باید صبور باشید تا وضعیت شما مورد بررسی قرار گیرد.
فکر می کنم وقت آن رسیده است که از وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران بپرسیم چرا برای اجرا و احیای پیمان رژیم لغو روادید ویزا بین ایران و گرجستان اقدام یا ابتکاری انجام نمیدهد. حتا احمدی نژادی ها در این زمینه دستاوردی داشتند، شما چطور؟

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد