گرجستان عضو پیمان شینگن نیست

سه‌شنبه 8 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 01:37 ب.ظ
یکی از شایعاتی که اینروزها زیاد میشنوم این است که گرجستان عضو پیمان شینگن شده است. اینکه برخی از سایتهای تبلیغاتی به اینگونه شایعات دامن میزنند، بماند اما اینبار رادیو فردا هم خبری با این عنوان منتشر کرد. من نمیدانم این رسانه عامدانه این کار را کرد تا شایعه را ترویج بدهد یا خیر اما بعد از مدت کوتاهی خبر را اصلاح کرد بدون آنکه از مخاطبان عذرخواهی کند یا اینکه یادآوری کند عنوان خبری قبلی اشتباه بوده است. نکته ای می خواهم در اینجا بر آن تاکید نمایم این است که گرجستان تنها به رژیم لغو روادید با اروپا پیوسته است و این با عضویت در پیمان شینگن فرق اساسی دارد.
لغو روادید با اروپا یعنی اینکه از این پس، اتباع گرجستان برای مسافرت کوتاه مدت به اروپا نیازی به ویزا نخواهند داشت بنابراین اگر شما اقامت گرجستان را داشته باشید همچنان نیاز به روادید دارید. سئوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا از این پس ایرانیان مقیم گرجستان راحت تر می توانند ویزای اروپا بدست بیاورند یا خیر.
پاسخ کلی به این پرسش مثبت است یعنی از این پس اخذ روادید شینگن برای ایرانیان مقیم گرجستان راحت تر خواهد شد اما در این مورد به این نکات نیز باید توجه داشت:
- هنگام درخواست ویزای شینگن از سفارتخانه های اروپایی در گرجستان، باید پروانه اقامت شما لااقل 6 ماه بعد از تاریخ انقضاء ویزای شنگن معتبر باشد. از ابتدای سال جاری میلادی، گرجستان برای متقاضیان بار اول تنها اجازه اقامت 6 ماهه صادر می کند بنابراین اگر به امید بدست اوردن ویزای شینگن درخواست اقامت گرجستان نمایید، بدانید که با کارت اقامت 6 ماهه درخواست شما پذیرفته نمی گردد و به شما گفته می شود که باید از سفارتخانه های مستقر در ایران اقدام کنید.
اینکه بعد از پایان اقامت 6 ماهه، پروانه اقامت برای چه مدت صادر می شود، مشخص نیست،  پیش از این صدور اجازه اقامت 6 ماهه برای عموم سابقه نداشته است.
- کشورهای اروپایی گرجستان را کشوری امن شناسایی کرده اند. بدین معنی که اگر با داشتن اقامت گرجستان ویزای اروپا بدست بیاورید پس از سفر به اروپا نمی توانید به بهانه های مختلف در کشورهای آنجا ساکن شوید بلکه شما به گرجستان برگردانده خواهید شد.
برچسب‌ها: شینگن
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد